Dlaczego warto nam zaufać.

tłumaczenia online


CENA TŁUMACZEŃ

Niskie ceny to nasza polityka ukierunkowująca nas na trwałą współpracę z naszymi klientami. Stawiamy na długofalową współpracę wynikającą z dobrej ceny niż jednorazowy zysk.

biuro tłumaczeń online


JAKOŚĆ TŁUMACZEŃ

Jakość tłumaczeń jest dla nas priorytetem i stawiana jest przez nas na pierwszym miejscu. Wiemy, że od jakości tłumaczeń może zależeć sukces Twojej firmy i jej przyszłość. My stawiamy na jakość, a Ty?

zleć tłumaczenie online


SZYBKI TERMIN TŁUMACZEŃ

Standardem tłumaczeń w naszym biurze jest 24-48 godzinny czas realizacji. Rozumiemy, iż dla naszych klientów czas jest jednym z ważnych czynników przy wyborze biura tłumaczeń. Szybkość w standardzie.


TŁUMACZENIA BYDGOSZCZ

Nasze biuro tłumaczeń w Bydgoszczy przetłumaczy wszelkiego rodzaju dokumenty, w zależności od Twoich potrzeb i oczekiwać. Najczęściej dokonywanymi tłumaczeniami są:

 • tłumaczenia ekspresowe (express)
 • tłumaczenia techniczne
 • tłumaczenia specjalistyczne

 • W zależności od oczekiwanego poziomu oraz jakości tłumaczeń, możemy zaoferować tłumaczenia zwykłe, przysięgłe lub inne – ze specyfikacją oraz charakterem tłumaczeń możesz zapoznać się w regulaminie strony

  Oprócz częstych tłumaczeń oferujemy także niszowe tłumaczenia:

 • tłumaczenie dokumentów samochodowych
 • tłumaczenie książek
 • tłumaczenia budowlane
 • tłumaczenia medyczne
 • tłumaczenia marketingowe

 • Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego biura tłumaczeń w Bydgoszczy, oraz składania zamówień poprzez wygodny formularz kontaktowy który znajduje się na górze strony. Zachęcamy także, do przeczytania większej ilości informacji o naszym mieście poniżej:

  Bydgoszcz (niemiecki: Bromberg, łaciński: Bydgostia) to miasto położone w północnej Polsce, nad rzekami Brdą i Wisłą. Populacja miasta wynosi 363.926 (marzec 2011), a aglomeracja miejska obejmuje ponad 470 tysięcy mieszkańców. Bydgoszcz jest 8. co do wielkości miastem w Polsce. Był siedzibą bydgoskiej współpracy kapitałowej w Toruniu (w województwie kujawsko-pomorskim) od roku 1999. Wcześniej, w latach 1947 i 1998, był stolicą województwa bydgoskiego. Wcześniej, w latach 1945-1947, miasto było stolicą województwa pomorskiego.

  Bydgoszcz jest częścią nadrzędnej metropolii Bydgoszcz-Toruń, stanowiąc łącznie ponad 850,000 mieszkańców. Bydgoszcz jest siedzibą Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego i oranżerii, a także Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Bydgoszcz jest również gospodarzem sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej, opery Opera Nova oraz Portu lotniczego Bydgoszcz-Szwederowo. Ze względu na swoje położenie między Wisłą i Odrą, i oczywiście dzięki dostępowi do wody z Kanału Bydgoskiego, miasto funkcjonuje w ramach systemu wodnego podłączonego do Noteci, Warty, Odry i Łaby z Renem i Rotterdamem. Tłumaczenia w Bydgoszczy wykonywano od 1849 roku.

  Etymologia nazwy.

  Słowo „Bydgoszcz”, pierwotnie Bydgoszcza (rodzaj żeński), jest tworzone jako nazwa zaimkowa, której druga część (- goszcz) pochodzi od GOST-jь ewentualnie lub GOST-ja, starosłowiańskiego korzenia, który odnosi się do osady targowej miejskiej lub podmiejskiej. Inne przykłady podobnej konstrukcji dotyczą niemieckiego „Trebgast” w Bawarii, które do roku 1028 było znane jako Trěbigost-jь. Wybitnym przykładem jest również Radogost-jь w Austrii, dzisiaj znany jako Ratgoz. Istnieje również szereg innych polskich nazw miejscowości, które korzystają z przyrostka -goszcza: Małogoszcz i Skorogoszcz.

  Bydgoszcz budynek

  Historia.

  Podczas wczesnych czasów słowiańskich osada rybacka o nazwie Bydgozcya („Bydgostia” po łacinie) stała się ostoją na szlakach handlowych Wisły. W XIII wieku osada była miejscem kasztelanii. Wymienione w 1238 roku miasto zostało zajęte przez Krzyżaków w 1331 roku i włączone do zakonnego państwa krzyżackiego. Miasto zostało pozostawione przez Krzyżaków wraz z Dobrzyniem i pozostałą częścią Kujaw w roku 1343 w momencie podpisania traktatu w Kaliszu. Król Polski Kazimierz III przyznał Bydgoszczy prawa miejskie (karty) w dniu 19 kwietnia 1346 roku. Pierwsze tłumaczenia widzimy na rękpisach z 1399 roku. Od tej pory miasto coraz bardziej charakteryzowało się napływem Żydów. W XV i XVI wieku Bydgoszcz była znaczącym miejscem dla handlu pszenicą.

  W ciągu 1629 roku, w pobliżu końca polsko-szwedzkiej wojny 1626/29, miasto zostało zdobyte osobiście przez wojska szwedzkie pod wodzą króla Szwecji Gustawa II Adolfa. Podczas wydarzeń wojennych miasto doznało wielu zniszczeń. Miasto zostało podbite drugi i trzeci raz przez Szwecję w latach 1656 i 1657 w czasie II wojny północnej. W trakcie trwania tej ostatniej zamek został całkowicie zniszczony i od tego czasu pozostał ruiną. Tłumaczenia w Bydgoszczy wskazują, iż wojnie tylko 94 domy pozostały zamieszkane, 103 stały puste, a 35 spalono. Również przedmieścia zostały znacznie uszkodzone.

  Traktat z Bydgoszczy powstał w 1657 roku pomiędzy królem Polski Janem II Kazimierzem Wazą i elektorem Brandenburgii-Prus Fryderykiem Wilhelmem II. Władcy stworzyli sojusz wojskowy między Polską a Prusami, co oznaczało wycofanie się Prus z sojuszu ze Szwecją.

  Bydgoszcz była w 1772 roku włączona do Królestwa Prus w trakcie rozbioru Polski. Miasto przemianowano na Bromberg i włączono je do Okręgu Netze w Prusach Zachodnich. Około 1772 roku miasto było poważnie przygnębione i osłabione ze względu na wcześniejsze oblężenia i pożary. W czasach Fryderyka Wielkiego miasto zostało odbudowane, co miało związek w szczególności z budową kanału z Bromberg do Nakel (Nakła), łączącego północ Wisły płynącej przez Brdę z zachodem Netze. Miało to z kolei wpływ na Odrę poprzez aktywizację Warty, dzięki której ożywienie miasta jako ośrodka o znaczeniu handlowym było znaczące. Powstanie kolei przyczyniło się do wzrostu i znaczenie miasta na arenie handlowej. Pierwsze pisemne tłumaczenia Bydgoszcz wykonywano w 1899 roku. W roku 1900 populacja miasta wynosiła 52 000 mieszkańców. Polscy historiografowie odnoszą się do tego okresu jako Drang nach Osten (z niemieckiego „popchnięcie w kierunku wschodnim”).

  W 1807 roku, po przegranej Prus z Napoleonem i podpisaniu traktatu w Tylży, Bydgoszcz stała się częścią nowego Księstwa Warszawskiego. Miato wróciło do panowania pruskiego w 1815 roku jako część autonomicznego Wielkiego Księstwa Poznańskiego (Prowincja Poznańska po 1848) oraz stolicy regionu Bromberg. W 1871 roku cała prowincja została włączona do Rzeszy Niemieckiej. W 1910 roku miasto miało 57700 mieszkańców, z których 84 procent było Niemcami i 16 procent Polakami.

  W 1919 Bromberg został przydzielony do Polski przez Konferencję Pokojową w Paryżu i traktat wersalski. Miasto należało początkowo do województwa poznańskiego. Miejscowa ludność była zmuszona do nabycia obywatelstwa polskiego lub opuszczenia kraju. Doprowadziło to do trwałego i znaczącego spadku populacji Niemców, których liczba w mieście zmniejszyła się z 74.292 w 1910 roku do 11.016 w roku 1926 (od 31212 do 13281 osób w obrębie jednej dzielnicy). W 1938 roku miasto zostało włączone do województwa pomorskiego. Tłumaczenia dokumentów wskazują na zawiłą historię Bydgoszczy

  Od czasów lat 1939/45 (podczas II wojny światowej), Bydgoszcz został zajęty przez nazistowskie Niemcy w wyniku ich inwazji na Polskę. Miasto włączono do terytorium Gdańsk-Prusy Zachodnie jako siedzibę gminy lub powiatu (Kreis) z Bromberg. 3 września 1939, wkrótce po wybuchu wojny, Bromberg przeżył incydent zwany Krwawą Niedzielą. Wydarzenie to zostało wykorzystane w nazistowskiej propagandzie i jako pretekst do represji wobec ludności polskiej po zajęciu miasta przez Wehrmacht w dniu 9 września. Historia Żydów w Bydgoszczy zakończyła się katastrofą podczas II wojny światowej i inwazji niemieckiej na Polskę. Tłumaczenie w Bydgoszczy wskazuje, iż żydowscy mieszkańcy miasta zostali wysłani do niemieckich obozów zagłady i/lub zamordowani w samym mieście. Bromberg był miejscem ulokowania Bromberg-Ost, podobozu dla kobiet w Stutthofie. Obóz znajdował się w wysiedlonej wsi Smukała, obecnie części Bydgoszczy. Według Nowej Encyklopedii Powszechnej PWN, 37.000 mieszkańców miasta, pochodzenia polskiego i żydowskiego, zmarło w czasie wojny.

  W 1945 roku w Bydgoszcz została wyzwolona spod okupacji niemieckiej przez Armię Czerwoną. W tym samym roku powstała siedziba województwa pomorskiego, z którego szybko została oddzielona północna część, tworząc województwo gdańskie. Pozostała część województwa pomorskiego została przemianowana na województwo bydgoskie w roku 1950. W marcu 1981 roku aktywności działaczy Solidarności w Bydgoszczy zostały brutalnie stłumione.

  Bydgoszcz

  Główne atrakcje.

  Najstarszym budynkiem w mieście jest kościół św. Marcina i Mikołaja, powszechnie znany jako Kościoła Fara. Jest to trójnawowy, późnogotycki kościół, wzniesiony w latach 1466-1502, który może poszczycić się późnogotyckim obrazem, zatytułowanym „Madonna z różą” lub „Matka Boska Pięknej Miłości” z XVI wieku. Warto również zwrócić uwagę na kolorową, XX-wieczną polichromię.

  Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, popularnie określany jako Kościół Klarysek, jest znanym symbolem miasta. Jest to mały, gotycko-renesansowy (w tym z dodatkami neorenesansowymi), jednonawowy kościółek, wybudowany w latach 1582-1602. Tłumaczenia Bydgoszcz wskazuje, iż wnętrze jest dość surowe, ponieważ Kościół został pozbawiony większości elementów wyposażenia wnętrza. Nie dziwi ten fakt, biorąc pod uwagę, że w XIX wieku władze pruskie zlikwidowały zakon świętej Klary i zamieniły Kościół na magazyn, wśród wielu innych dla niego zastosowań. Niemniej jednak, warto zwiedzić ten interesujący kościół. W szczególności na uwagę zasługuje oryginalny drewniany strop z polichromią pochodzącą z XVII wieku, zwracającą uwagę każdego odwiedzającego.

  Wyspa Młyńska jest jednym z najbardziej spektakularnych i atmosferycznych miejsc w Bydgoszczy. Sprawia to, że jest to wyjątkowe miejsce w samym sercu centrum miasta, zaledwie kilka kroków od Starego Rynku. To było centrum „przemysłowe” w Bydgoszczy w średniowieczu i jeszcze przez kilkaset lat po nim, i to właśnie tutaj działała słynna Royal Mint z XVII wieku. Większość budynków, które nadal mogą być oglądane na wyspie, pochodzi z XIX wieku, ale tzw. Biały Spichlerz przypomina jeszcze koniec XVIII wieku. Jednakże, na Wyspie znajduje się woda, kładki, zabytkowe kamienice z czerwonej cegły i dużo zieleni, w tym stare kasztanowce, które tworzą niepowtarzalną atmosferę wyspy.

  „Hotel pod Orłem: (Hotel Adler lub Eagle Hotel), ikona XIX-wiecznej architektury miasta. Budynek został zaprojektowany przez wybitnego architekta, Józefa Święcickiego, , autor około sześćdziesięciu budynków w samym mieście Bydgoszczy. Ukończony w 1896 roku, od samego początku służył jako hotel i był pierwotnie własnością Emila Bernhardta, kierownika hotelu wykształconego w Szwajcarii. Fasada budynku tworzy charakterystyczne elementy, wzorowane na neobarokowym stylu architektury.

  Bazylika Świętego Wincentego a Paulo, wzniesiona w latach 1925-1939, jest największym kościołem w Bydgoszczy i jednym z największych w Polsce. Może on pomieścić około 12.000 osób. Ten monumentalny kościół, wzorowany na Panteonie w Rzymie, został zaprojektowany przez polskiego architekta, Adama Ballenstaedta. Tłumaczenia języka angielskiego w Bydgoszczy notuje, iż Najbardziej charakterystycznym elementem neoklasycystycznym świątyni jest żelbetowe elementy architektoniczne o 40 metrach średnicy.

  Trzy Spichlerze w ulicy Grodzkiej, malowniczo położone nad rzeką Brdą, w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Rynku, są oficjalnym symbolem miasta. Zbudowane na przełomie XIX wieku, pierwotnie były używane do przechowywania ziarna i podobnych produktów, ale teraz służą za wystawę Domu Leona Wyczółkowskiego Muzeum Okręgowego Miasta.

  Miasto to jest najczęściej kojarzone z wodą, sportem, secesyjnymi budynkami, nabrzeżem, muzyką i zielenią miejską. Warto zauważyć, że Bydgoszcz może się poszczycić największym parkiem miejskim w Polsce (o powierzchni 830 ha).Miasto słynęło też kiedyś z przemysłu.

  Niestety, niektóre wielkie pomniki miasta zostały zniszczone, na przykład kościół w Rynku Starego Miasta i Teatr Miejski. Dodatkowo, Stare Miasto straciło kilka charakterystycznych kamienic, w tym zachodnią pierzeję Rynku. Miasto również utraciło gotycki zamek i mury obronne. W Bydgoszczy znajduje się duża liczba domów w koncepcji ogrodów przedmiejskich.

  nieruchomości

  Gospodarka.

  W mieście jest 38 banków reprezentowanych przez sieć 116 oddziałów (w tym w siedzibie Banku Pocztowego), podczas gdy w mieście mają również biura 37 firmy ubezpieczeniowe. JP Morgan Chase, jedna z największych instytucji finansowych na świecie, utworzył oddział w Bydgoszczy. Tutaj wykonuje się tłumaczenia. Większość kompleksów przemysłowych jest rozproszona po całym mieście, jednak na uwagę zasługują zakłady chemiczne w „Zachem”, obejmujące dziesiątki kilometrów kwadratowych, w południowo-wschodniej części miasta. Są to pozostałości niemieckiej fabryki materiałów wybuchowych, wybudowanej podczas II wojny światowej, które posiadają własne linie kolejowe, komunikację wewnętrzną, kompleksy mieszkaniowe, a także dużą powierzchnię zalesioną.

  Od 2000 roku, w Bydgoszczy została przeprowadzona międzynarodowych weryfikacja ratingowa. W lutym 2008 roku, Agencja Fitch Ratings zmieniła kategorię miasta, zwiększając swój rating z BBB- (prognoza stabilna) do BBB.

  W 2004 roku, w Bydgoszczy rozpoczął działanie Park Przemysłowo-Technologiczny, położony na powierzchni 283 hektarów, stanowiący atrakcyjne miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółek, które umożliwiają ulgi podatkowe, 24-godzinną ochronę, dostęp do dużych działek, mediów, linii kolejowej Chorzów Batory -Tczew (pasażerskiej, towarowej), dostęp do dróg krajowych DK5 i DK10 i autostrad S10 (i przyszłej S5). W pobliżu jest także Lotnisko Bydgoszcz.

  Miasto, w ostatnich latach stało się jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych w Polsce. Jest to szczególnie prawdziwe w odniesieniu do roli miasta, jaką odgrywa ono w gospodarce województwa kujawsko-pomorskiego, którego jest stolicą (wraz z Toruniem).

  Kultura.

  Bydgoszcz jest ważnym ośrodkiem kulturalnym w kraju, zwłaszcza w przypadku muzyki. Tradycje teatru miejskiego sięgają XVII wieku, kiedy zbudowano teatr w kolegium jezuitów. W 1824 roku budynek teatru został wzniesiony na stałe, a następnie został przebudowany w 1895 roku w zabytkowej formie przez architekta berlińskiego, Heinricha Seelinga. Pierwsza szkoła muzyczna powstała w Bydgoszczy w 1904 roku. Miała bliskie powiązania z bardzo znaną europejską fabryką fortepianów Bruno Sommerfeld. Tłumaczenia Bydgoszcz w najlepszej cenie. W mieście miały siedzibę również liczne orkiestry i chóry – zarówno niemieckie (Gesangverein, Liedertafel), jak i polskie (St. Wojciech Halka, Moniuszko). Od 1974 roku Bydgoszcz stała się domem dla bardzo prestiżowej Akademii Muzycznej. Bydgoszcz jest także ważnym miejscem dla współczesnej kultury europejskiej: jednym z najważniejszych europejskich ośrodków muzyki jazzowej. Klub Mózg został założony w Bydgoszczy przez Jacka Majewskiego i Sławomira Janickiego. Bydgoszcz była ponadto kandydatem do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

  Muzea.

  Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego jest własnością miasta. Oprócz bogatej kolekcji dzieł Leona Wyczółkowskiego, mieszczącej się w nim na stałe, obejmuje również wystawy czasowe. Rozpościera się ono w kilku budynkach, w tym na starych spichlerzach na Brdzie i Wyspie Młyńskiej.

  Pomorskie Muzeum Wojskowe Bydgoszczy specjalizuje się w dokumentowaniu najnowszej (XIX- i XX-wiecznej) polskiej historii wojskowości, a zwłaszcza historii Pomorskiego Okręgu Wojskowego i wielu innych jednostek znajdujących się w okolicy.

  Miasto ma wiele galerii sztuki, dwie orkiestry symfoniczne i kameralne oraz chórów. Obiekty kulturalne Bydgoszczy obejmują także biblioteki (w tym Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną, wraz z jej bogatą kolekcją tomów od XV do XIX wieku, a także wielu starych książek z Niemiec).

  Muzyka klasyczna.

  Filharmonia Pomorska im. Ignacego Paderewskiego (Sala Koncertowa Ignacego Paderewskiego): dzięki doskonale zaprojektowanym właściwościom akustycznym głównej sali koncertowej, jest to jedna z najlepszych sali koncertowych muzyki klasycznej w Europie.

  taniec w Bydgoszczy

  Teatr.

  Teatr Polski im. Hieronima Konieczki z XVI-wieczną tradycją. Pomimo swojej nazwy, teatr oferuje szeroki wybór występów, zarówno artystów pochodzenia krajowego, jak i zagranicznego. Również regularnie odgrywa rolę gospodarza dla wielu przedstawień turystycznych. Założony w 1949 roku, od 2002 roku teatr bierze udział w Festiwalu „Prapremiery, gdzie najwybitniejsze polskie teatry prezentują swoje najnowsze premiery. Istnieje również wiele prywatnych teatrów działających w Bydgoszczy.

  W latach 1960-1986 istniał zewnętrzny teatr, którego reaktywacja jest obecnie realizowana przez Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Fides” oraz Szkołę Aktorską Grzymała-Siedlecki A.

  Filharmonia Pomorska, nazwany przez Ignacego Jana Paderewskiego, istnieje od 1953 roku. Ma salę koncertową, która może pomieścić 920 osób i jest klasyfikowana pod względem dźwięku jako jedna z najlepszych w Europie – co jest potwierdzane przez znanych artystów i krytyków (m.in. J. Waldorffa). Ze względu na nietuzinkowe zjawisko akustyczne, przyciąga zainteresowanie wielu znanych artystów. Bydgoska sala koncertowa była odwiedzana przez wiele światowych gwiazd, w tym Artura Rubinsteina, Benjamina Brittena, Witolda Małcużyńskiego, Luciano Pavarottiego, Shlomo Mintza, Mischa Maisky, Kevina Kennera, Kurta Masura, Kazimierza Korda, Jerzego Maksymiuka i Antoniego Wita. W ostatnich latach miasto gościło także szereg znakomitych zespołów, takich jak BBC Radio Symphony Orchestra, Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia i wiele innych.

  Opera Nova. Istnieje od 1956 roku. W 1974 roku rozpoczęto budowę nowego budynku, który miał składać się z trzech głównych sali, położony na Brdą. Opera

  Nova stała się wizytówką kulturalną Bydgoszczy na całym świecie. Biorąc pod uwagę krótką historię opery, jej sukcesy są zdumiewające. Występowało tam wielu słynnych śpiewaków operowych i grup teatralnych z Opery Wrocławskiej, Teatru Leningrad, Moskwa, Kijów, Mińsk i Fundacji Gulbenkiana w Lizbonie.

  Kinematografia.

  Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE jest festiwalem poświęconym kinematografii i jej twórcom oraz operatorom.

  Legendy.

  Mówi się również, że Pan Twardowski spędził jakiś czas w Bydgoszczy. Ku jego pamięci, niedawno został zamontowany rysunek w oknie kamienicy, z którego nadzoruje on Stare Miasto. O godzinie 13:13 i 21:13 okno otwiera się i pojawia się w nim Pan Twardowski, przy akompaniamencie muzyki i dziwne diabelskiego śmiechu. Bierze łuk, macha ręką, a następnie znika. Ten mały pokaz gromadzi tłumy rozbawionych widzów.